More

  Mały bezlusterkowiec Panasonic Lumix GX80

  - Advertisement -

  W ofercie firmy Panasonic pojawił się nowy bezlusterkowiec DMC-GX80 (GX85 na rynku w USA). Aparat wyposażono m.in. w 16-megapikselową matrycę, elektroniczny wizjer oraz technologię stabilizacji obrazu Dual I.S.

  Zaprezentowany Panasonic Lumix GX80 jest tym dla swojego starszego brata, czym dla Fujifilm X-T1 był model X-T10. Aparat plasuje się pomiędzy półprofesjonalnym modelem GX8, a kierowanym do hobbystów Lumiksem G7 i zamyka w sobie większość funkcji oferowanych przez ten pierwszy, zarówno jeśli chodzi o ergonomię, jak i podzespoły.

  - Advertisement -
  [vc_video link=”https://youtu.be/2I5gHXbBhuI”]

  Niezrównana jakość obrazu

  LUMIX DMC-GX80 wyposażono w cyfrowy przetwornik Live MOS o rozdzielczości 16,0 megapikseli, umożliwiający uzyskanie niesamowitego poziomu szczegółów i czytelności. Na efekt końcowy wpływa również procesor Venus Engine, który gwarantuje zdumiewająco wierne odwzorowanie kolorów. Procesor osobno dostosowuje odcień, nasycenie i jasność, dzięki czemu obrazy wydają się tak żywe, jakby miały wyskoczyć z ekranu, i doskonale oddają wizję fotografa.

  Zastosowane w DMC-GX80 przetwornik MOS i procesor Venus Engine pozwalają na osiągnięcie tak doskonałych rezultatów, że pierwszy raz w historii aparatów Lumix G możliwe było usunięcie filtra dolnoprzepustowego. Rozdzielczość została poprawiona mniej więcej o 10%, co umożliwia uzyskanie lepszej czytelności obrazów i nagrań wideo, które robią teraz jeszcze większe wrażenie.

  Połączenie przetwornika i procesora pozwala także na niezwykle precyzyjne odwzorowanie obrazu bez szumu, nawet przy słabym oświetleniu i podczas fotografowania przy ISO 25600 — ustawieniu sprawdzającym się najlepiej w sytuacjach takich jak wieczór w restauracji czy na rynku.

  - Advertisement -

  Błyskawiczny odczyt sygnału przez przetwornik i jego szybkie przetwarzanie sprawiają, że aparat może rejestrować film w zachwycającej jakości 4K. DMC-GX80 umożliwia rejestrowanie widoków i odgłosów miasta z rozdzielczością czterokrotnie przewyższającą Full HD. LUMIX DMC-GX80 pozwala nagrywać niezwykle płynne filmy w jakości wideo 4K przy rozdzielczości 3840 x 2160 i 25 klatek/zdjęć (50 Hz) lub 24 klatki/zdjęcia oraz w jakości Full HD, rozdzielczości 1920 x 1080 i 50 klatek/zdjęć (50 Hz).

  Dzięki technologii 4K użytkownicy aparatu firmy Panasonic mogą skorzystać  z innowacyjnej funkcji 4K PHOTO przy 30 fps, aby uchwycić niepowtarzalną okazję  i nie przegapić szansy na wykonanie zdjęcia. Dostępne są trzy wyjątkowe tryby, z których można korzystać w zależności od sytuacji: 4K Burst, 4K Burst (Start/Stop) oraz 4K Pre-Burst. Każde z ustawień pozwala na wybranie pojedynczej klatki z sekwencji wideo 4K i zapisanie jej jako obraz JPEG o rozdzielczości 8 megapikseli, co umożliwia wykonanie wydruku w rozmiarze do A3.

  Dodatkowo LUMIX DMC-GX80 posiada także zupełnie nową funkcję Light Composition wbudowaną w tryb 4K PHOTO. Dzięki niej aparat może połączyć kilka klatek w celu stworzenia jednego obrazu, dobierając poszczególne piksele na podstawie ich jasności. W ten sposób można uzyskać doskonały obraz w słabym oświetleniu i przy dużym kontraście, na przykład zdjęcia fajerwerków lub nocnego nieba.

  [vc_video link=”https://youtu.be/FnYmPcUXREI”]

  Swobodne fotografowanie bez zamazanego obrazu

  LUMIX DMC-GX80 oferuje szereg funkcji, które pozwalają uzyskać w ruchu kryształowo czysty, nierozmazany obraz bez konieczności używania statywu. Jest to szczególnie istotne podczas poszukiwania niepowtarzalnych ujęć w mieście. 

  Nowa pięcioosiowa technologia stabilizacji obrazu łączy optyczną stabilizację obrazu (2 osie) ze stabilizacją obrazu w korpusie (Body Image Stabiliser, 5 osi), aby wyeliminować efekt drżenia ręki.

  Technologia pięcioosiowej stabilizacji obrazu Dual I.S. działa zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i nagrywania filmów. Jest szczególnie użyteczna, kiedy używa się teleobiektywów, takich jak nowy LEICA DG VARIO-ELMAR, 100–400 mm, f 4,0–6,3, lub gdy robi się zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania w warunkach słabego oświetlenia.

  LUMIX DMC-GX80 ma również zupełnie nową konstrukcję migawki. Dzięki temu udało się wyeliminować minimalne wibracje oraz odgłos migawki powstający podczas wciśnięcia spustu. To ulepszenie pozwala na używanie mechanicznej migawki również w sytuacjach, w których do tej pory fotograf musiał korzystać z elektronicznej migawki.

  Aparat w miejskim stylu

  Seria LUMIX GX kojarzona jest z kompaktową konstrukcją, która sprawia, że aparat świetnie leży w dłoni. LUMIX DMC-GX80 jest dostępny  w trzech klasycznych kolorach — brązowym, srebrnym i czarnym — z wykończeniem z materiału skóropodobnego, z aluminiowymi pokrętłami i ponadczasową linią retro.

  Kolejną cechą, która gwarantuje najwyższą kontrolę nad DMC-GX80 w ruchu, jest solidny uchwyt na dłoń. System pokręteł z przodu i z tyłu aparatu pozwala szybko i efektywnie zmieniać ustawienia — na przykład użytkownik może przednim pokrętłem ustawić balans bieli, a tylnym — wartość ISO i szybkość migawki. Ta cecha jest szczególnie przydatna wtedy, kiedy warunki oświetleniowe zmieniają się i wymagają drobnych korekt na bieżąco.

  DMC-GX80 posiada wizjer LVF z rozdzielczością odpowiadającą 2764 tys. punktów i z ok. 100% odwzorowaniem kolorów. Szeroki ekran wizjera LVF w formacie 16:9 umożliwia zbliżenia ok. 1,39 x / 0,7 x (odpow. 35 mm aparatu). Zapewnia też pole widzenia wielkości 100% i sensor oczu, który uruchamia autofokus z czujnikiem oka i ustawia ostrość wybranego kadru podczas patrzenia przez wizjer.

  Duży trzycalowy statyczny ekran dotykowy o rozdzielczości 1040 tys. punktów oferuje inną możliwość robienia zdjęć. Ponadto gwarantuje ok. stuprocentowe pole widzenia. Ten składany wyświetlacz zdecydowanie ułatwia fotografowanie w trudnych pozycjach. Możliwość odchylenia go o 80 stopni do góry sprawdza się idealnie podczas robienia zdjęć z poziomu nawierzchni ulicy, a możliwość odchylenia o 45 stopni w dół pomaga w robieniu zdjęć znad głowy, na przykład podczas koncertu.

  Precyzyjny fokus przed zdjęciem i po zdjęciu

  Zamontowany w DMC-GX80 system autofokusu opartego na detekcji kontrastu opiera się na technologii DFD (Depth From Defocus), co gwarantuje zarówno szybkość, jak i precyzję działania. Cyfrowe sygnały są przesyłane pomiędzy aparatem a obiektywem z maksymalną szybkością 240 fps, co w rezultacie daje superszybki autofokus na poziomie 0,07 sek. Nowy aparat bezlusterkowy firmy Panasonic umożliwia uwiecznienie nawet najbardziej ulotnych chwil z zapierającą dech w piersiach czytelnością.

  Kolejną godną uwagi finkcją jest Post Focus, która pozwala na zmianę punktu ostrości zdjęcia już po jego wykonaniu. W praktyce oznacza to możliwość całkowitej zmiany perspektywy pracy — od wyboru twarzy, która ma być wyeksponowana z tłumu na ulicy, po możliwość dodania cieplejszego tła w zbliżeniu makro.  Obsługa jest prosta. Po wykonaniu zdjęcia w trybie Post Focus punkt ostrości ustawia się po prostu podczas przeglądania fotografii.

  Zaawansowana edycja bez komputera

  LUMIX DMC-GX80 został wyposażony w paletę najnowszych artystycznych filtrów i funkcji, które pozwolą Ci dodać kreatywny akcent do ulubionych zdjęć i filmów bezpośrednio w aparacie. Dzięki trybowi Creative Control możesz wybierać pomiędzy 22 dostępnymi filtrami. Ponadto aparat wyposażono w nowy tryb L.Monochrome, dający monochromatyczny obraz o bogatej gradacji, przypominający czarno-biały film.

  Oprócz filtrów LUMIX DMC-GX80 posiada również innowacyjną funkcję przycinania 4K Live Cropping, umożliwiającą edytowanie nagrania w aparacie. Aby uzyskać efekt panoramowania, wystarczy ustawić kąt widzenia. Wówczas otrzymasz płynne panoramowanie bez użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak slider. Jeśli chcesz osiągnąć efekt zoomu, wystarczy, że wybierzesz końcowy kadr, a aparat sam automatycznie dokona zbliżenia z szerokiego kąta do tele. Ponieważ obiektyw fizycznie nie porusza się, a efekty są realizowane cyfrowo, proces jest w pełni płynny i za każdym razem daje profesjonalne rezultaty.

  Bądź w kontakcie

  Aparat LUMIX DMC‑GX80 obsługuje technologię Wi-Fi, dzięki czemu oferuje dodatkowe opcje robienia zdjęć i udostępnianie fotografii innym. Aparat można łatwo połączyć ze smartfonem lub tabletem, aby wysłać zdjęcia i klipy wideo do mediów społecznościowych lub e‑mailem do rodziny i znajomych niemal natychmiast po ich zarejestrowaniu. Urządzenie mobilne można także wykorzystać do zdalnego sterowania aparatem LUMIX DMC‑GX80 i regulacji takich ustawień jak ostrość, przysłona, szybkość migawki i ISO przed uruchomieniem spustu migawki.

  Inne funkcje

  •    Ekspozycja / Balans bieli / Fokus / Bracketing przysłony
  •    Kreatywne funkcje w trybach P/A/S/M
  •    Łączność bezprzewodowa ze smartfonami za pośrednictwem Wi-Fi®
  •    Przetwarzanie formatu RAW w aparacie
  •    Szeroki wybór funkcji autofokusu ― w tym wykrywanie twarzy/oka, autofokus punktowy, tryb pomiaru pojedynczego oraz zaawansowany autofokus w warunkach słabego oświetlenia
  •    Ładowanie baterii AC/USB
  •    Tryb cichy
  •    Funkcja wielokrotnej ekspozycji
  •    Tryb filmu poklatkowego / animacji poklatkowej

  Lumix DMC-GX80 będzie dostępny w czerwcu w trzech kolorach – brązowym, srebrnym i czarnym. Aparat został wyceniony na 699 euro (ok. 3000 złotych) za korpus oraz 799 euro (ok. 3400 złotych) za zestaw z obiektywem 12-32 mm.

  - Advertisement -

  Latest articles

  Related articles