More

  Obiektywu Meike 85mm f/1.4 AF do Sony E i Nikon Z

  - Advertisement -

  Recenzja obiektywu Meike 85mm f/1.4 AF dla Sony E i Nikon Z

  Dzisiaj chciałbym przedstawić obiektyw, który niedawno trafił na rynek i zwrócił moją uwagę. Jest to Meike 85mm f/1.4 AF, obiektyw portretowy z autofokusem i elektroniczną przysłoną, dostępny dla bezlusterkowców Sony E i Nikon Z. Obiektyw ten kosztuje tylko 470 dolarów, co czyni go jednym z najtańszych obiektywów 85mm f/1.4 na rynku. Czy warto się nim zainteresować? Zapraszam do lektury mojej recenzji.

  Budowa i ergonomia

  Obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF ma metalową obudowę i bagnet, co nadaje mu solidność i trwałość. Jest dość duży i ciężki, waży około 700 gramów i ma długość 10 cm. Na obiektywie znajduje się pierścień ustawiania ostrości, który obraca się płynnie i cicho, oraz pierścień przysłony, który pozwala na ręczną regulację przysłony od f/1.4 do f/16. Przysłona może być również sterowana elektronicznie przez aparat. Na przedniej części obiektywu znajduje się gwint filtra o średnicy 77 mm. Obiektyw nie jest uszczelniony ani stabilizowany.

  - Advertisement -

  Jakość obrazu

  Obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF ma 13 elementów w 8 grupach, w tym 9 soczewek ze szkła o niskiej dyspersji. Obiektyw ma 12-listkową przysłonę, która tworzy okrągły otwór i piękne rozmycie tła. Obiektyw ma minimalną odległość ostrzenia 0,98 metra i kąt widzenia 28,9 stopni. Obiektyw jest przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów, ale może być również używany na matrycach APS-C, dając ogniskową 127,5 mm dla Sony i 136 mm dla Nikona.

  Obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF oferuje wysoką rozdzielczość i kontrast w centrum kadru, nawet przy maksymalnej przysłonie. Na brzegach obrazu występuje nieco większa miękkość i winietowanie, które zmniejszają się przy zwiększaniu przysłony. Obiektyw ma niski poziom aberracji chromatycznej i dystorsji, a także dobrze radzi sobie z odblaskami i flarami. Obiektyw ma przyjemny i naturalny rendering kolorów i tonów. Obiektyw nadaje się do portretów, krajobrazów, scen ulicznych i innych zastosowań, w których chcemy uzyskać głębię ostrości i oddzielić obiekt od tła.

  Autofokus i komunikacja z aparatem

  Obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF jest wyposażony w silnik krokowy STM, który zapewnia cichy i płynny autofokus. Obiektyw współpracuje z systemami AF aparatu, takimi jak detekcja twarzy, śledzenie obiektu, AF-S, AF-C i AF-A. Obiektyw ma również tryb ręcznego ustawiania ostrości, który można aktywować przez przesunięcie pierścienia ostrości. Obiektyw ma elektroniczne łącze z aparatem, które umożliwia regulację przysłony przez aparat, przekazywanie danych EXIF i aktualizację oprogramowania.

  Podsumowanie

  Obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF jest ciekawą propozycją dla użytkowników bezlusterkowców Sony E i Nikon Z, którzy szukają niedrogiego i wydajnego obiektywu portretowego. Obiektyw ma solidną konstrukcję, dobrą jakość obrazu, szybki i cichy autofokus, elektroniczną przysłonę i komunikację z aparatem. Obiektyw ma również kilka wad, takich jak brak uszczelnienia, stabilizacji, duży rozmiar i waga, oraz ograniczona dostępność na rynku. Obiektyw jest dostępny tylko na stronie internetowej producenta¹ i nie wiadomo, czy będzie dystrybuowany przez inne kanały. Obiektyw jest również niedostępny dla mocowań Leica L i Canon RF, które były zapowiadane przy premierze obiektywu⁴. Mimo to, obiektyw Meike 85mm f/1.4 AF jest godny uwagi i może być dobrą alternatywą dla droższych i bardziej znanych marek.

  - Advertisement -

  Mam nadzieję, że mój blog był dla Was interesujący i pomocny. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, zapraszam do komentowania. Do zobaczenia w następnym wpisie.

  Specyfikacje obiektywu Meike AF 85mm F1.4

  • 13 soczewek w 8 grupach
  • Średnica filtra: 77 mm
  • 12 lameli przysłony
  • Minimalna odległość ostrości: 0,98 m
  • Przełącznik AF/MF
  • Przycisk Fn
  • Waga: 800 g
  • Montaż E・Z・RF・L
  - Advertisement -

  Latest articles

  Related articles