More

    Aparat Sony Cyber-Shot RX10 III

    - Advertisement -

    Firma Sony zaprezentowała trzecią wersję megazoomu RX10. Aparat Sony RX10 III wyposażony został m.in. w nowo opracowany obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T 24-600 mm f/2.4-4.

    Aparat wyposażony został w nowo zaprojektowany obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T 24-600 mm f/2.4-4. Zastosowano w nim m.in. osiem soczewek ED. Wśród nich znajdziemy m.in. dwa elementy asferyczne. Minimalny dystans ostrzenia obiektywu wynosi 3 cm (w trybie tele 72 cm). Nie zabrakło optycznej stabilizacji obrazu o deklarowanej przez producenta wydajności na poziomie 4.5 EV. Obiektyw wyposażono w trzy pierścienie do kontroli zoomu, przysłony oraz ostrzenia. Dodatkowo znajdziemy przycisk blokady AF.

    - Advertisement -

    Na pokładzie znalazł się także system optycznej stabilizacji obrazu, który charakteryzować ma się skutecznością rzędu 4,5 EV, a obiektyw wyposażono w przycisk Focus Hold, pozwalający nam wygodnie zablokować punkt punkt ostrości.

    W środku to w większości ten sam aparat, co w przypadku zaprezentowanego w zeszłym roku modelu RX10 II. Otrzymujemy znany nam układ AF oraz 20-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze 1 cala, z chipem DRAM, wspomaganą procesorem BIONZ X. Zestaw ten pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 14 kl./s (5 kl./s z pełnym wsparciem AF), w zakresie czułości ISO 64-12800.

    Usprawniono jednak system elektronicznej migawki, która według producenta pozwolić ma na wygodne fotografowanie bez efektu rolling shutter nawet przy czasach rzędu 1/32 000 s. Niestety 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 228 000 pikseli wciąż nie jest dotykowy.

    [vc_images_carousel images=”2213,2214,2215,2217,2218″ img_size=”full”]

    Aparat pozwala na zapis materiału w rozdzielczości 4K z przepływnością 100 Mb/s, w kodeku XAVC S, przy odczycie informacji z całej powierzchni sensora. Otrzymujemy też zaawansowane funkcje filmowe, w tym możliwość wyświetlenia zebry, wypuszczenia czystego sygnału przez HDMI i generowania time-code’u, a także skorzystania z profilu S-Log2 i przestrzeni S-Gamut, co znacznie ułatwi właściwą gradację kolorystyczną na etapie postprodukcji. Aparat oferuje także złącze mikrofonowe i słuchawkowe.

    - Advertisement -

    Osoby zainteresowane filmowaniem z pewnością ucieszy także tryb HFR, pozwalający na rejestrację wideo w zwolnionym tempie, z prędkością do 960 kl./s, choć podobnie jak w modelu RX10 II, w tym wypadku będziemy musieli liczyć się z widocznym spadkiem jakości obrazu.

    Aparat trafi do sprzedaży w kwietniu w cenie 1600 euro.

    [vc_video link=”https://youtu.be/snuGwWTLmqw?list=PLL06nPE7_lzNsJX0565WQkbz4MWFyxGFJ”]
    [vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=xAiddjPH7o8″]
    [vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=i_nNfNcdBOY”]

    INFORMACJA PRASOWA:

    Sony wprowadza aparat RX10 III z nowym obiektywem pokrywającym niezwykle szeroki zakres 24–600 mm: od szerokiego kąta do superteleobiektywu.

    – Nowo opracowany obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–600 mmF2,4–4 o dużym otworze przysłony i dużej krotności zoomu

    – Duża wierność rejestracji szczegółów obrazu i szybki odczyt danych z 20,1-megapikselowego przetwornika obrazu „stacked CMOS” typu 1,0″ połączonego z dedykowanym układem pamięci DRAM i procesorem BIONZ X

    – Nagrywanie obrazu filmowego 4K z wykorzystaniem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy oraz rozbudowany zestaw funkcji filmowych, w tym przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2 zapewniające zgodność z profesjonalnymi systemami do edycji materiału filmowego

    – Nagrywanie obrazu z superteleobiektywu w tempie do 1000 klatek na sekundę[iv]: możliwość odtwarzania w silnie zwolnionym tempie

    – Szybki, inteligentny system AF ustawiający ostrość w 0,09 sekundy: możliwość uchwycenia decydujących momentów

    Firma Sony ogłosiła wprowadzenie kolejnego aparatu z nagradzanej serii Cyber-shot RX. Model RX10 III (DSC-RX10M3) to produkt przeznaczony dla wymagających fotografów i filmowców. Jest wyposażony w nowo opracowany superteleobiektyw z 25-krotnym zoomem, który pokrywa niewiarygodnie szeroki zakres ogniskowych: od 24 do 600 mm. Pozwala utrwalać szybko poruszające się obiekty z dużej odległości, a dzięki systemowi bezgłośnej migawki doskonale sprawdza się podczas imprez sportowych, na koncertach czy w królestwie zwierząt. Rejestrowany obraz cechuje się wysoką jakością w szerokim zakresie ogniskowych i ustawień aparatu. Aby uzyskać równie wysoki standard przy użyciu korpusu z wymiennymi obiektywami, trzeba by użyć co najmniej trzech dużych obiektywów.

    Połączenie 20,1-megapikselowegoi przetwornika obrazu „stacked CMOS” typu 1,0″ z jasnym obiektywem zmiennoogniskowym i procesorem BIONZ X gwarantuje najwyższą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych, zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i nagrywania filmów w jakości do 4K włącznie. Zastosowanie w aparacie RX10 III wygodnego superteleobiektywu i innowacyjnej matrycy „stacked CMOS” stworzyło również nowe możliwości rejestracji obrazu, na przykład nagrywania filmów w tempie do 1000 klatek na sekundę przy maksymalnym zbliżeniu. Ważną zaletą jest ponadto niezwykle dokładny system AF, który na ustawienie ostrości potrzebuje zaledwie 0,09v sekundy. Wszystkie te cechy znalazły się w jednym zaawansowanym urządzeniu, łączącym funkcjonalność z solidnością i atrakcyjnym wyglądem.

    Zalety obiektywu
    Największym atutem modelu RX10 III jest nowo opracowany obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T*. Pokrywa on niezwykle szeroki zakres ogniskowych — od 24 do 600 mm — zapewniając 25-krotny zoom optyczny. Dzięki niemu ten kompaktowy aparat znakomicie spisuje się w różnorodnych zastosowaniach, od szerokokątnych ujęć krajobrazowych po utrwalanie w dużym zbliżeniu wydarzeń sportowych lub dzikich ptaków. Obiektyw cechuje się także dużym maksymalnym otworem przysłony: od F2,4 do F4,0. Pomaga to w pełniejszym wykorzystaniu potencjału dużego przetwornika obrazu typu 1,0″ i ułatwia uzyskanie wysokiej jakości ujęć oraz pięknego efektu „bokeh” nawet przy bardzo dużych ogniskowych.

    W zaprojektowanej od podstaw ścieżce optycznej wykorzystano osiem soczewek ze szkła ED, w tym jedną Super ED i dwie soczewki asferyczne ED. Ich połączenie umożliwiło skompensowanie aberracji chromatycznej — często występującej w teleobiektywach — i zagwarantowało wysoki kontrast oraz dużą ostrość obrazu w całym kadrze, niezależnie od ustawienia ogniskowej. Nowo opracowana konstrukcja optyczna zawiera również zaawansowaną soczewkę asferyczną (AA), która zapewnia znakomitą dokładność odwzorowania obrazu i pozwala na zmniejszenie wymiarów obiektywu. Minimalna odległość od obiektu przy największej ogniskowej (odpowiednik 600 mm) wynosi zaledwie 72 cm. Maksymalne powiększenie wynosi więc 0,49x, co oznacza, że nowy obiektyw idealnie sprawdzi się przy zdjęciach makro z większej odległości. Powłoka ZEISS® T* osłabia odblaski i tzw. duszki, często pogarszające jakość ujęć w niesprzyjającym oświetleniu. Do jej zalet należy ponadto wierna reprodukcja kolorów i wyraźne odwzorowanie obrazu.

    Dziewięciolistkowa przysłona układa się w zakresie od F2,4 do F11 w niemal idealne koło, czego efektem jest piękny efekt „bokeh”. Nowy algorytm Optical SteadyShot™, dostosowany do właściwości obiektywu modelu RX10 III, skutecznie kompensuje drgania powstające podczas zdjęć z ręki przy dużej ogniskowej lub w słabym oświetleniu. Pozwala to wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia.

    Nieprzeciętna szybkość i czas reakcji
    W aparacie RX10 III zastosowano przetwornik obrazu „stacked CMOS” typu 1,0″. Jest on wyposażony w dedykowany układ pamięci DRAM i wykonany w technologii BSI, która znacznie zwiększa efektywność przechwytywania światła. Połączenie tego przetwornika z procesorem obrazu BIONZ X pozwoliło uzyskać szeroki zakres ISO — od 64[ix] do 12 800 — oraz niski poziom szumów nawet przy dużych ustawieniach czułości. Specjalna konstrukcja matrycy, w której obwody przetwarzania sygnału znajdują się w innej warstwie niż elementy światłoczułe, umożliwia zasadnicze powiększenie obwodów przetwarzających sygnał i uzyskanie niezwykłej szybkości ich działania. Elementem przetwornika jest też dedykowany układ pamięci DRAM. Buforuje on duże ilości danych i pozwala na ich odczyt oraz przetworzenie bez opóźnień. Taka konstrukcja umożliwia rejestrację obrazu w tempie do 1000 klatek na sekundęiii — i odtwarzanie nagranego filmu w silnie zwolnionym tempie. Funkcja ta jest szczególnie użyteczna do rejestracji dynamicznych scen z dużej odległości, na przykład podczas imprez sportowych, gdzie nie ma możliwości nagrania materiału filmowego z bliska. Szybki odczyt danych z matrycy obrazu oznacza również o wiele mniejsze deformacje tenisistów, dzikich zwierząt i innych obiektów w ruchu.

    Minimalny czas otwarcia migawki elektronicznej wynosi zaledwie 1/32 000 sekundy. W rezultacie działa ona podobnie do migawki mechanicznej, nie zniekształcając obrazu. Zaletą migawki elektronicznej jest możliwość cichej pracy podczas fotografowania recitali, dzikiej przyrody i innych tematów, w których niedopuszczalny byłby dźwięk tradycyjnej migawki. Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych wynosi 14 kl./s, co oznacza możliwość utrwalenia najbardziej ulotnych chwil i wyrazów twarzy. Aparat RX10 III umożliwia też zdjęcia seryjne z precyzyjnym śledzeniem ostrości — maksymalna szybkość wynosi wówczas 5 kl./s.

    Połączenie wybitnych możliwości aparatu RX10 III i bardzo szerokiego zakresu zoomu tworzy nowe możliwości rejestracji obrazu.

    Nagrywanie obrazu filmowego 4Kiii o wysokiej jakości
    Aparat RX10 III pozwala nagrywać obraz filmowy o rozdzielczości 4K[xi] i dużej przepływności[xii]. Wykorzystywany jest do tego bardzo efektywny format kompresji XAVC S oraz wszystkie piksele matrycy, bez ich łączenia w grupy. Oznacza to, że aparat rejestruje o 70% więcej informacji, niż potrzeba do wygenerowania wyjściowego obrazu filmowego 4K. Te nadmiarowe dane pozwalają zwiększyć szczegółowość obrazu, poprawić wygląd krawędzi obiektów i osłabić efekt mory. Nowo opracowany obiektyw zapewnia wysoką jakość filmów 4K przy ogniskowych z zakresu od 24 do 600 mm, co oznacza wielką uniwersalność w najróżniejszych sytuacjach. Co więcej, pracę układu BIONZ X wspomaga dodatkowo specjalizowany procesor o dużej skali integracji. Znacznie ogranicza on zniekształcenia powodowane przez liniowy przebieg migawki, a tym samym przeciwdziała deformacjom ruchomych obiektów na filmach 4K.

    Dla zapewnienia zgodności z profesjonalnymi systemami produkcji filmowej aparat RX10 III jest wyposażony w szereg funkcji, które normalnie spotyka się w profesjonalnych kamerach wideo. Należą do nich profile obrazu, przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2, funkcja Gamma Display, udoskonalona funkcja „zebra”, wyjście czystego sygnału HDMI, kod czasowy, bity użytkownika, sterowanie zapisem, zapis filmu w dwóch formatach czy wstawianie znaczników.

    Szybka automatyka ostrości
    Aparat RX10 III jest wyposażony w szybki, inteligentny system AF, bardzo dobrze oceniany przez użytkowników modeli RX10 II i RX100 IV. Jego algorytm przestrzennego wykrywania obiektów został w pełni dostosowany do modelu RX10 III. Dzięki temu aparat może przewidzieć punkt ostrości poprzez wykrycie obiektu, zanim użytkownik wciśnie przycisk spustu migawki. Wciśnięcie do połowy przycisku spustu migawki powoduje błyskawiczne ustawienie ostrości na obiekt: potrzeba na to zaledwie 0,09 sekundy.

    Inne nowości i ulepszenia
    W porównaniu z obecnymi modelami RX10 nowy aparat RX10 III zawiera szereg innych ulepszeń. Należą do nich trzy pierścienie na obiektywie służące do niezależnego ustawiania ostrości, ogniskowej i przysłony. Kształt uchwytu na obudowie jest lepiej dostosowany do pracy z obiektywem o dużej ogniskowej. Ułatwia on zwłaszcza bezpieczne trzymanie aparatu na wysokości oka. Nowością jest przycisk blokady ostrości na tubusie obiektywu: jego naciśnięcie uniemożliwia zmianę ustawienia ostrości. Blokadę ostrości można ponadto przypisać do przycisku o programowalnej funkcji. Razem z nowym aparatem w ofercie pojawi się dedykowany pokrowiec LCJ-RXJ.

    Pełne dane techniczne aparatu RX10 III można sprawdzić tutaj. Nowy model pojawi się w Europie w kwietniu.

    - Advertisement -

    Latest articles

    Related articles