More

  Przedstawiamy obiektyw FUJINON XF 18-120 mm F4 LM PZ WR

  - Advertisement -

  Obiektyw hybrydowy wyposażony we w pełni elektryczny mechanizm sterowania zoomem

  Wszechstronny obiektyw zmiennoogniskowy, który sprawdzi się w każdej sytuacji, zarówno przy fotografowaniu, jak i rejestracji wideo

  - Advertisement -

  Maj 31, 2022

  Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością ogłasza wprowadzenie do sprzedaży we wrześniu 2022 r. obiektywu „FUJINON XF18-120 mm F4 LM PZ WR” (zwanego dalej XF18-120mmF4 LM PZ WR). Nowa optyka dołącza do bogatej linii wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynących z kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz doskonałej jakości obrazowania uzyskiwanej dzięki opracowanej przez Fujifilm technologii reprodukcji barw.
                     
  Model XF18-120mmF4 LM PZ WR dysponuje zakresem ogniskowych od szerokiego kąta 18 mm aż po zasięg średniego teleobiektywu 120 mm (ekwiwalent zakresu 27 mm – 183 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm). Wszechstronny 6,7-krotny power-zoom o kompaktowej konstrukcji umożliwia uprawianie różnego rodzaju fotografii, w tym fotografii krajobrazowej (szeroki kąt) i portretowej (teleobiektyw). Ponadto, model XF18-120mmF4 LM PZ WR pozwala na rejestrację materiałów wideo najwyższej jakości dzięki zaawansowanym możliwościom w zakresie wideofilmowania, które przez wiele lat firma rozwijała w segmencie obiektywów telewizyjnych i filmowych. Obiektyw ten może zapewnić obrazowanie najwyższej jakości w przypadku różnych rodzajów scen, zarówno w zastosowaniach fotograficznych, jak i filmowych.

  XF18-120mmF4 LM PZ WR to zmiennoogniskowy obiektyw typu power-zoom (wyposażony w układ automatycznej zmiany ogniskowej) posiadający zakres ogniskowych od szerokiego kąta 18 mm do teleobiektywu 120 mm (ekwiwalent zakresu 27 mm – 183 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm). Optyka dysponuje stałą światłosiłą F4.0 w całym zakresie ogniskowych, od szerokiego kąta, po teleobiektyw. Oferuje też maksymalny współczynnik powiększenia na poziomie x0,2, który jest przydatny do wykonywania ujęć w zbliżeniu. Użytkownik otrzymuje pojedynczy obiektyw przeznaczony do wielu zastosowań fotograficznych, w tym do fotografii krajobrazowej przy używaniu krótkich ogniskowych, zapewniających szeroki kąt widzenia, po zdjęcia portretowe przy maksymalnie otwartej przysłonie F4.0 na najdłuższych ogniskowych, co pozwala na uzyskanie pięknie rozmytego tła, a także do ujęć kwiatów i roślin w zbliżeniu dzięki maksymalnemu współczynnikowi powiększenia x0,2.

  Model XF18-120mmF4 LM PZ WR świetnie nadaje się do rejestrowania materiałów wideo, dzięki możliwości niwelowania zarówno zmian kąta widzenia podczas ustawiania ostrości, jak również przesunięcia osi optycznej w czasie przybliżania i oddalania. Użytkownik może bez obaw zoomować i ustawiać ostrość podczas filmowania, będąc pewnym, że rejestruje materiały wideo najwyższej jakości. Obok klasycznych pierścieni zmiany ogniskowej i ostrości, obiektyw wyposażony jest również w dodatkowe funkcjonalności w zakresie wideo, to znaczy dwufunkcyjny pierścień kontroli zoomu / ostrości oraz przycisk umożliwiający zoomowanie ciągłe. Wprowadzenie tych wszechstronnych funkcji wideo było możliwe dzięki doświadczeniu marki FUJINON zdobytemu przy produkcji licznych obiektywów telewizyjnych i filmowych.

  - Advertisement -

  Ciesz się hybrydowymi możliwościami obiektywu, który znakomicie sprawdzi się dowolnych zastosowaniach, zarówno przy fotografowaniu, jak i w produkcjach wideo.

  Cechy produktu

  (1) Szeroki zakres ogniskowych gwarantuje doskonałą jakość zdjęć i filmów wideo.

  • Konstrukcja optyczna obiektywu obejmuje 15 soczewek ułożonych w 12 grupach, w tym trzy soczewki asferyczne oraz trzy soczewki ED, które skutecznie zapobiegają skutkom zjawisk aberracji sferycznej, dystorsji i aberracji chromatycznej, zapewniając doskonałą zdolność rozdzielczą i najwyższą jakość obrazowania. Użytkownik będzie w stanie z precyzją uchwycić drobne szczegóły na bogatych w informacje ujęciach krajobrazu przy szerokim kącie, a także wykonywać zbliżenia, takie jak portrety przy wykorzystaniu dłuższych ogniskowych.
  • Optymalne położenie soczewki ostrzącej umożliwia optyczną redukcję zjawiska oddychania obiektywu przy ustawianiu ostrości. Zaawansowane rozwiązania technologiczne, na których opierają się konstrukcje profesjonalnych obiektywów filmowych FUJINON, pozwoliły ograniczyć zmiany kąta widzenia optyki przy ustawianiu ostrości podczas rejestracji wideo, co przekłada się na doskonałe wrażenia podczas korzystania z obiektywu XF18-120mmF4 LM PZ WR.
  • Soczewki asferyczne i soczewki ED zostały precyzyjnie rozmieszczone, co pozwoliło na uzyskanie współczynnika przybliżenia 6,7x przy kompaktowej konstrukcji, zapewniając stałą dużą jasność optyki na poziomie F4.0 w całym zakresie ogniskowych.
  • Optymalne rozmieszczenie soczewek asferycznych umożliwia wykonywanie ujęć zbliżeniowych z maksymalnym współczynnikiem powiększenia x0,2 przy minimalnej odległości fotografowanego obiektu od przedniej soczewki obiektywu wynoszącej zaledwie 46 cm w całym zakresie dostępnych ogniskowych. Przy najdłuższej ogniskowej, osiągającej 120 mm (ekwiwalent 183 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm) z optyką można podejść blisko do fotografowanego obiektu tak, że ten będzie wypełniał cały kadr. Kompaktowa konstrukcja obiektywu umożliwia zbliżenie się do fotografowanego czy filmowanego obiektu nawet przy stosowaniu długich ogniskowych.

  © Yukio Uchida

  (2) Szybki i niezwykle celny autofokus

  • W obiektywie zastosowano wewnętrzny układ ustawiania ostrości, który za pomocą silnika liniowego napędza niewielki zespół lekkich soczewek ostrzących. Kompaktowa konstrukcja zespołu soczewek ostrzących umożliwia precyzyjne automatyczne ustawianie ostrości w czasie około 0,02 sekundy (*1), co sprawia, że użytkownik nie przegapi tego decydującego momentu na zrobienie zdjęcia.
  • Wydajność układu śledzenia ostrości obiektywu ulega znacznej poprawie po podpięciu go do zaprezentowanego również dzisiaj nowego aparatu FUJIFILM X-HS2. Obiektyw oferuje wsparcie dla szybkiego mechanizmu autofokusa w aparacie, co umożliwia utrzymanie ostrości na poruszającym się obiekcie nawet podczas filmowania.

  *1 Pomiar wykonany przy użyciu własnej metody pomiarowej Fujifilm, zgodnej z wytycznymi organizacji CIPA, z obiektywem zamocowanym na aparacie „FUJIFILM X-T4”, w którym uruchomiona została funkcja autofokusa z detekcją fazy i przy włączonym trybie wysokiej wydajności (High Performance Mode).

  (3) Zróżnicowane funkcje filmowe ułatwiające produkcję materiałów wideo

  • Układ automatycznego sterowania przysłoną został unowocześniony, aby skutecznie eliminować zmiany wartości ekspozycji wywołane korektą przysłony. Przy zmianie poziomu jasności sceny płynnie zmienia się również średnica otworu przysłony, dzięki czemu użytkownik może wygodnie filmować sceny o szybko zmieniających się poziomach jasności.
  • Obiektyw wyposażony został w pierścień sterowania zoomem / ostrością, pozwalający użytkownikowi sterować zoomem lub ostrością ze zmienną prędkością. Podczas filmowania użytkownik może kontrolować tempo pracy zoomu lub prędkość ustawiania ostrości dokładnie według własnego uznania, co gwarantuje większą swobodę ekspresji.
  • Obiektyw wyposażony też został w przycisk kontroli zoomu, umożliwiający zoomowanie ze stałą prędkością (*2). Ułatwi on każdemu użytkownikowi opanowanie umiejętności tworzenia materiałów wideo, w których wymagane jest stosowanie techniki zoomowania.

  *2 Aparat FUJIFILM X-H2S umożliwia przełączanie między funkcjami zoomowania i ustawiania ostrości oraz oferuje 8 poziomów prędkości. W przypadku aparatów FUJIFILM X-T4, FUJIFILM X-T3 i FUJIFILM X-S10 funkcje te zostaną również udostępnione w przyszłych aktualizacjach oprogramowania sprzętowego.

  • Po podpięciu do bezlusterkowego aparatu cyfrowego “FUJIFILM X-H2S” oraz zastosowaniu opcjonalnego akcesorium “FT-XH”, których premiery również zostały dzisiaj zapowiedziane, obiektyw ten może być wykorzystany do filmowania zdalnego. Aparatem i zamocowanym do niego obiektywem można zdalnie sterować za pośrednictwem przeglądarki internetowej, co umożliwi rejestrację materiałów filmowych z użyciem kilku aparatów jednocześnie, przy ograniczonej dostępności operatorów.

  (4) Lekka i kompaktowa konstrukcja zapewniająca zwiększoną mobilność

  • Soczewki asferyczne oraz soczewki ED zostały optymalnie rozmieszczone w celu uzyskania konstrukcji o wadze zaledwie 460 g, długości 123,5 mm i średnicy gwintu filtra 72 mm. Dzięki temu, mimo szerokiego zakresu dostępnych ogniskowych, obiektyw jest bardzo poręczny i umożliwia dynamiczne filmowanie.
  • Wykorzystanie wewnętrznego układu zmiany ogniskowej sprawia, że tubus zachowuje stałą, zwartą strukturę, bez wysuwających się elementów. W rezultacie otrzymujemy lekki obiektyw, który umożliwia łatwe zoomowanie bez zmian rozkładu masy obiektywu. Ponadto, zamiast konwencjonalnego tubusu obracającego się wraz soczewką, obiektyw wykorzystuje płynny mechanizm zmiany ogniskowej, który liniowo porusza grupą soczewek odpowiedzialnych za zmianę ogniskowej przy pomocy silnika krokowego, co umożliwia precyzyjne zoomowanie bez przesunięcia osi optycznej w całym zakresie dostępnych ogniskowych, od szerokiego kąta, po wąski kąt widzenia teleobiektywu.

  (5) Konstrukcja odporna na pył i warunki atmosferyczne, przystosowana do pracy w niskich temperaturach

  • Tubus obiektywu został uszczelniony w 13 miejscach w celu zapewnienia odporności na pył i warunki atmosferyczne oraz możliwości pracy w niskich temperaturach sięgających -10ºC. Dzięki solidnej konstrukcji obiektyw jest odporny na nagłe zmiany pogody lub zapylenie, pozwalając użytkownikowi na spokojne fotografowanie w każdych warunkach otoczenia.
  - Advertisement -

  Latest articles

  Related articles