Aparaty z mocowaniem X zyskują teraz możliwości super-teleobiektywu
Obiektyw typu super-zoom oferujący doskonałą jakość obrazu, lekką konstrukcję i niezwykłą szybkość działania
Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością ogłasza premierę obiektywu „FUJINON XF 150-600 mmF5.6-8 R LM OIS WR” która nastąpi w sierpniu 2022 r. Nowy obiektyw dołącza do bogatej gamy wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynących z kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz doskonałej jakości obrazowania uzyskiwanej dzięki opracowanej przez Fujifilm technologii reprodukcji barw.
Obiektyw XF 150-600 mm F5.6-8 R LM OIS WR oferuje zakres długości ogniskowych od średniego teleobiektywu 150 mm, po ogniskową super-teleobiektywu 600 mm (ekwiwalent zakresu ogniskowych dla formatu pełnej klatki 35 mm wynosi od 229 mm do 914 mm). Obiektyw ten jest zgodny z dostępnymi telekonwerterami, więc z zamocowanym telekonwerterem XF2X TC WR jego maksymalna ogniskowa wzrasta do 1200 mm (ekwiwalent ogniskowej 1828 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm). Umożliwia to swobodne fotografowanie dzikiej przyrody, zwierząt i ptaków, a także pozwala na śledzenie i utrwalanie w kadrze poczynań zawodników startujących w zawodach na największych nawet obiektach sportowych, bez ograniczeń powodowanych odległością od fotografowanego obiektu. Co więcej, obiektyw charakteryzuje się też lekką konstrukcją oraz szybkim i celnym autofokusem, oferując doskonałą funkcjonalność i zaawansowane możliwości śledzenia obiektów nawet przy maksymalnej długości ogniskowej.
XF150-600mmF5.6-8 R LM OIS WR
Model XF150-600mmF5.6-8 R LM OIS WR to super-teleobiektyw zmiennoogniskowy, którego najdłuższa ogniskowa osiąga 600 mm (ekwiwalent 914 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm). Obrazy generowane przez super-teleobiektywy o tak dużym zasięgu zwykle podatne są na pogorszenie jakości wywoływane przez zjawisko wzdłużnej aberracji chromatycznej. Ten obiektyw potrafi jednak w znakomity sposób wykorzystać zalety swojej konstrukcji optycznej, obejmującej 24 soczewki ułożone w 17 grupach, w tym trzy soczewki ze szkła ED i cztery soczewki ze szkła Super ED, co zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość obrazu od krawędzi do krawędzi kadru i w całym zakresie długości ogniskowych.
Obiektyw XF150-600mmF5.6-8 R LM OIS WR zaprojektowany został z myślą o zachowaniu niewielkiej wagi. Osiągnięty rezultat to konstrukcja z wewnętrznym, niewysuwanym układem zmiany ogniskowej, o wadze zaledwie 1605 g i charakteryzująca się minimalnym przesunięciem rozłożenia ciężaru, co przekłada się na pewny i stabilny chwyt oraz zmniejszone obciążenie. Użytkownicy mogą być pewni łatwej i wygodnej obsługi nawet podczas długich wypraw fotograficznych w poszukiwaniu niepowtarzalnych ujęć dzikiej przyrody, ptaków, czy też podczas dokumentowania wydarzeń sportowych. Szybki układ autofokusa zasilany silnikiem liniowym daje pewność wykorzystania decydującej okazji na wykonanie zdjęcia, pozwala bowiem ustawić idealną ostrość błyskawicznie i celnie, nawet gdy używane są najdłuższe ogniskowe, kiedy to precyzyjne ostrzenie jest mocno utrudnione z powodu płytkiej głębi ostrości.
Cechy produktu
(1) Obiektyw zmiennoogniskowy (zoom), który w dążeniu do zapewnienia możliwie najwyższej jakości obrazu oferuje zakres najdłuższych ogniskowych wśród teleobiektywów Fujifilm
- Nowy obiektyw oferuje największą rozpiętość długości ogniskowych wśród obiektywów Fujifilm, od ogniskowej średniego teleobiektywu 150 mm, po ogniskową super-teleobiektywu 600 mm (ekwiwalent zakresu 229 mm – 914 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm), co sprawia, że staje się idealnym wyborem do fotografii dzikiej przyrody, ptaków i fotografii sportowej.
- Konstrukcja optyczna obiektywu, wykorzystująca 24 soczewki w 17 grupach, w tym trzy soczewki ED i cztery soczewki Super ED, skutecznie koryguje wzdłużną aberrację chromatyczną, która często pojawia się w przypadku optyki typu super-teleobiektyw. Obiektyw w całym zakresie dostępnych ogniskowych zapewnia wysoki poziom rozdzielczości obrazu, od krawędzi do krawędzi kadru.
- Wszystkie elementy optyczne zostały pokryte powłoką HT-EBC, stosowaną zazwyczaj w profesjonalnych obiektywach telewizyjnych dla uzyskania wysokiej przepuszczalności i niskiego współczynnika odbicia, mimo że konstrukcja obiektywu obejmuje aż 24 soczewki.
- Obiektyw może współpracować z telekonwerterami “XF2X TC WR” i “XF1.4X TC WR.” W połączeniu z telekonwerterem XF2X TC WR długości ogniskowych obiektywu wzrastają do zakresu od 300 mm do 1200 mm (ekwiwalent 457 mm – 1828 dla formatu pełnej klatki 35 mm).
© Kiko Arcas
(2) Wytrzymała, a jednocześnie lekka konstrukcja zapewniająca zmniejszone obciążenie użytkownika umożliwia przedłużone fotografowanie w różnych sytuacjach
- Obiektyw waży zaledwie 1605 g, mimo że zalicza się do kategorii super-teleobiektywów zmiennoogniskowych o maksymalnej długości ogniskowej sięgającej 600 mm (ekwiwalent 914 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm). Dwie soczewki Super ED zostały umieszczone z przodu układu optycznego dla zachowania niewielkiej długości tubusu oraz zapewnienia zaawansowanych możliwości generowania obrazów o wysokiej rozdzielczości. Wykorzystanie wewnętrznego układu zmiany ogniskowej sprawia, że tubus zachowuje stałą, zwartą strukturę, bez wysuwających się elementów zwiększających jego fizyczną długość. W rezultacie otrzymujemy lekki obiektyw, który umożliwia przybliżanie i oddalanie widoku uchwyconych w kadrze obiektów bez zmian rozkładu masy obiektywu.
- Korpus obiektywu jest w kolorze srebrny mat, aby zmniejszać wzrost jego temperatury podczas użytkowania. Ogranicza to ryzyko zbytniego nagrzewania się obiektywu nawet podczas fotografowania dzikiej przyrody, ptaków czy zawodów sportowych w czasie upałów, zapewniając tym samym spokój ducha użytkownikom.
- Wewnętrzna rama konstrukcyjna obiektywu podtrzymująca jego układ optyczny wykonana została ze stopu magnezu, dzięki czemu cała konstrukcja jest zarazem lekka i wytrzymała.
- Tubus został uszczelniony w 19 miejscach, co zapewnia odporność na pył i warunki atmosferyczne i umożliwia pracę w niskich temperaturach do -10ºC. Obiektyw stworzony jest do fotografii natury, zarówno w śniegu, jak i w tropikach, a także do fotografowania sportu w trudnych warunkach atmosferycznych.
(3) 5-stop image stabilization mechanism Mechanizm stabilizacji obrazu o skuteczności 5EV
- Przy super długiej ogniskowej rzędu 600 mm (ekwiwalent 914 mm dla formatu pełnej klatki 35 mm) – najdłuższej spośród obiektywów w ofercie Fujifilm (*1) – amplituda drgań aparatu staje się zbyt duża, by dało się ją skompensować wewnętrznym układem stabilizacji obrazu w korpusie aparatu. W tej sytuacji koniecznym staje się zastosowanie precyzyjnej regulacji osi optycznej w obiektywie, zanim jeszcze obraz zostanie zarejestrowany przez matrycę światłoczułą. Obiektyw XF150-600mmF5.6-8 R LM OIS WR wyposażony został w wysoce precyzyjny układ detekcji i kontroli współpracujący z mechanizmem optycznej stabilizacji obrazu o skuteczności do 5 kroków EV (*2) – jeden z najsilniejszych stosowanych w super-teleobiektywach zmiennoogniskowych, dzięki czemu fotografowanie z użyciem najdłuższych ogniskowych, tak podatnych na wpływ drgań aparatu, jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Użytkownicy mogą w pełni korzystać z mobilności oferowanej przez kompaktowe mocowanie X również podczas fotografowania z ręki z zapiętym super-teleobiektywem.
*1 Wg stanu na 31 maja 2022 r.
*2 Zgodnie z wytycznymi organizacji CIPA, kierunki w górę, w dół oraz w prawo i w lewo
(4) Różnorodne funkcje zapewniające szybką i cichą pracę autofokusa oraz jego łatwą obsługę
- W obiektywie zastosowano wewnętrzny układ ustawiania ostrości, który za pomocą silnika liniowego napędza niewielką grupę lekkich soczewek ostrzących i umożliwia szybką i cichą pracę autofokusa. Ostrość jest ustawiana szybko i precyzyjnie, w czasie zaledwie 0,25 sekundy (*3), nawet przy superdługich ogniskowych, kiedy to automatyczne ustawianie ostrości jest utrudnione – pozwala to użytkownikowi na uchwycenie tego decydującego momentu na zrobienie zdjęcia.
- Funkcja preselekcji ostrości (Focus Preset) sprawia, że obiektyw zapamiętuje punkt ostrości dla zdefiniowanego wcześniej miejsca za pomocą przycisku SET (*4). Użytkownik może kontynuować fotografowanie bez konieczności ponownego ustawiania ostrości na wybranym obiekcie.
- Przełącznik ogranicznika ostrości (Focus Limiter) to funkcja pozwalająca użytkownikowi ograniczyć zakres działania autofokusa w obiektywie. Ogranicznik ostrości pozwala skutecznie skrócić czas ustawiania ostrości przy fotografowaniu obiektu znajdującego się w odległości 5 metrów lub więcej od aparatu. Ogranicznik ostrości może być aktywowany za pomocą przełącznika wyboru zakresu ostrości.
- Przycisk sterowania ostrością (Focus Control) umieszczony jest na przedniej krawędzi tubusu (*4). Aby rozszerzyć możliwości działania układu autofokusa i blokady ostrości, należy użyć przełącznika wyboru ostrości (Focus Select).
*3 Szybkość działania autofokusa mierzona przy najdłuższej ogniskowej, przy użyciu własnej metody pomiarowej Fujifilm, zgodnej z wytycznymi organizacji CIPA, z obiektywem zamocowanym na aparacie „FUJIFILM X-T4” z uruchomioną funkcją autofokusa z detekcją fazy oraz z włączonym trybem wysokiej wydajności (High Performance Mode). Szybkość działania autofokusa przy najkrótszej ogniskowej, mierzona w identycznych warunkach wynosi około 0,15 sekundy.
*4 W celu aktywowania funkcji preselekcji ostrości (Focus Preset) oraz przycisku kontroli ostrości (Focus Control), należy dokonać aktualizacji oprogramowania sprzętowego aparatu. Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla aparatów FUJIFILM X-T4, FUJIFILM X-T3 i FUJIFILM X-S10 zostanie udostępniona w późniejszym terminie.