WPO ogłosiło zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2021.

Tytuł Fotografa roku, nagrodę w wysokości 25 000 dolarów i zestaw sprzętu fotograficznego firmy Sony otrzymał znany fotograf-dokumentalista Craig Easton (Wielka Brytania) za serię zdjęć zatytułowaną Bank Top. Ogłoszono także nazwiska dziesięciorga zwycięzców i zdobywców II i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego oraz zwycięzców konkursu otwartego, studenckiego i młodzieżowego.

0
50

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2021. Tytuł Fotografa roku, nagrodę w wysokości 25 000 dolarów i zestaw sprzętu fotograficznego firmy Sony otrzymał znany fotograf-dokumentalista Craig Easton (Wielka Brytania) za serię zdjęć zatytułowaną Bank Top. Ogłoszono także nazwiska dziesięciorga zwycięzców i zdobywców II i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego oraz zwycięzców konkursu otwartego, studenckiego i młodzieżowego.

Zwycięzcy zostali ogłoszeni w specjalnym filmie, którego gospodarzami są dyrektor generalny World Photography Organisation Scott Grey oraz prezenterka telewizyjna i radiowa oraz autorka Konnie Huq. Film zawiera materiały zza kulis i reakcje zwycięskich fotografów i jest dostępny do obejrzenia na stronie: Winners announcement video: Sony World Photography Awards 2021 – YouTube

Udostępniono również szereg dodatkowych materiałów: wirtualną wystawę prac zwycięzców i finalistów, nakręcony z okazji konkursu film A Year in Photos from the Sony World Photography Awards 2021 z udziałem historyczki sztuki Jacky Klein i komika Nisha Kumara oraz bezpłatną, cyfrową wersję albumu Sony World Photography 2021. Wszystkie te materiały dostępne są do obejrzenia i pobrania na stronie worldphoto.org/announcement-2021.

Bank Top to cykl zdjęć stworzony we współpracy z pisarzem i naukowcem Abdulem Azizem Hafizem, badający poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii na przykładzie silnie zżytej wspólnoty z dzielnicy Bank Top w Blackburn. Projekt stanowi część szerszego programu realizowanego przez Eastona w tym regionie. Należą do niego między innymi Thatcher’s Children (Dzieci pani Thatcher) (II miejsce, Projekty dokumentalne, konkurs profesjonalny 2021), będące analizą chronicznej natury ubóstwa doświadczanego przez trzy pokolenia jednej rodziny, oraz Sixteen (Szesnastka) (wyróżnienie w kategorii Portret w konkursie SWPA 2017) — spojrzenie na marzenia, aspiracje i obawy 16-latków z różnych środowisk.

Bank Top jest owocem inicjatywy Kick Down the Barriers (Usunąć bariery) podjętej przez Blackburn Museum & Art Gallery pod wpływem doniesień medialnych, w których miasto było przedstawiane jako „najbardziej podzielone w Wielkiej Brytanii”. Kwestionując tę narrację, muzeum zaprosiło artystów i pisarzy do współpracy z mieszkańcami różnych dzielnic w celu rzetelnego i prawdziwego przedstawienia ich społeczności.

Easton i Hafiz przez rok ściśle współpracowali z mieszkańcami dzielnicy Top Bank, poznawali ich historie i doświadczenia, a następnie prezentowali je na serii czarno-białych portretów uzupełnionych tekstami. Ich prace uwypuklają kwestie wykluczenia społecznego, problemów mieszkaniowych, bezrobocia, imigracji i niedostatecznej reprezentacji. Ukazują też skutki dawnej i obecnej polityki zagranicznej. Autorzy odrzucają uproszczone uogólnienia; ich celem jest ukazanie w szerszym kontekście tego, co spaja te społeczności, i lepsze zrozumienie ich obecnego życia.

Mike Trow, przewodniczący jury tegorocznego konkursu profesjonalnego, powiedział:

W tym projekcie szczególnie imponują intencje, rozumienie i zaangażowanie Craiga. Współpracował on ściśle z pisarzem Abdulem Azizem Hafizem, aby stworzyć kompletne dzieło, przyznając pośrednio, że w przypadku tak delikatnej tematyki liczą się także słowa. Ci ludzie niekoniecznie chcieli znaleźć się na fotografiach, ale Craigowi udało się zdobyć ich zaufanie. Wszyscy patrzą prosto w obiektyw, widać wzajemne zrozumienie między dokumentalistą a fotografowaną osobą. To właśnie moralna waga tej pracy sprawia, że jest ona tak ważna i zasługuje na tę nagrodę.

Sam Craig Easton, komentując przyznanie mu nagrody, powiedział:

Jestem szczęśliwy, że moja praca została doceniona przez Sony World Photography Awards. Fotografuję, aby się uczyć, aby próbować zrozumieć, dokumentować i dzielić się opowieściami. Możliwość pracy w taki sposób, przeciwstawiania się popularnym wyobrażeniom i stereotypom jest dla mnie prawdziwym zaszczytem, czymś szczególnie ważnym. To wspaniałe, że historie niedostatecznie reprezentowanych lub błędnie przedstawianych społeczności z północnej Anglii, gdzie mieszkam, są dostrzegane i dyskutowane na całym świecie. Dziękuję.

ZWYCIĘZCY W KATEGORII PROFESJONALNEJ

Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zbiór liczący od pięciu do dziesięciu zdjęć, podejmujących tematy istotne dla społeczności lokalnych i kwestie o znaczeniu globalnym, ukazujących ciche momenty odwagi, błyskotliwą twórczość i zabawę. Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursu otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Zwycięzcami tegorocznej edycji są:

ARCHITEKTURA I DESIGN

I miejsce: Tomáš Vocelka (Czechy) za serię Eternal Hunting Grounds (Kraina wiecznych łowów)

Finaliści: IImiejsceFrank Machalowski (Niemcy); III miejsce Gu Guanghui (Chiny kontynentalne)

KREATYWNOŚĆ

I miejsce: Mark Hamilton Gruchy(Wielka Brytania) za serię The Moon Revisited (Księżyc — nowe spojrzenie)

Finaliści: IImiejsceLuigi Bussolati (Włochy); III miejsce Sasha Bauer (Rosja)

PROJEKTY DOKUMENTALNE

I miejsce: Vito Fusco (Włochy) za serię The Killing Daisy (Zabójcza stokrotka)

Finaliści: IImiejsceCraig Easton (Wielka Brytania); III miejsce Lorenzo Tugnoli (Włochy)

ŚRODOWISKO NATURALNE

I miejsce: Simone Tramonte (Włochy) za serię Net-zero Transition (Przejście do zerowej emisji netto)

Finaliści: IImiejsceMohammad Madadi (Iran); III miejsce Antonio Pérez (Hiszpania)

KRAJOBRAZ

I miejsce: Majid Hojjati (Iran) za serię Silent Neighborhoods (Ciche dzielnice)

Finaliści: IImiejsceAndrea Ferro (Włochy); III miejsce Fyodor Savintsev (Rosja)

PORTFOLIO

I miejsce: Laura Pannack (Wielka Brytania) za przedstawione Portfolio

Finaliści: IImiejsceBrais Lorenzo (Hiszpania); III miejsce Loli Laboureau (Argentyna)

PORTRET

I miejsce: Craig Easton (Wielka Brytania) za serię Bank Top

Finaliści: IImiejsceJulia Fullerton-Batten (Wielka Brytania); III miejsce Jane Hilton (Wielka Brytania)

SPORT

I miejsce: Anas Alkharboutli (Syria) za serię Sport and Fun Instead of War and Fear (Sport i zabawa zamiast wojny i strachu)

Finaliści: IImiejscePatrick Meinhardt (Hiszpania); III miejsce Farzam Saleh (Iran)

MARTWA NATURA

I miejsce: Peter Eleveld (Holandia) za serię Still Life Composition, Shot on Wet Plate (Martwa natura na mokrej płycie)

Finaliści: IImiejsce Alessandro Pollio (Włochy); III miejsce Paloma Rincon (Hiszpania)

DZIKA PRZYRODA I NATURA:

I miejsce: Luis Tato (Hiszpania) za serię Locust Invasion in East Africa (Inwazja szarańczy w Afryce Wschodniej)

Finaliści: IImiejsceGraeme Purdy (Wielka Brytania); III miejsce Angel Fitor (Hiszpania)

Dalsze informacje o nagrodzonych i finałowych projektach tegorocznej edycji można uzyskać, odwiedzając nasze galerie internetowe zwycięzców

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE OTWARTYM

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Kryterium wyboru zwycięskich prac jest zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego jury wybrało Tamary Kuditę (Zimbabwe). Zdobyła ona tytuł Fotografa Roku 2021 w konkursie otwartym, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz szansę na globalny rozgłos.

Kudita została nagrodzona za znakomity portret zatytułowany African Victorian (Wiktoriańska Afrykanka), zgłoszony w kategorii Kreatywność. Zdjęcie ukazuje młodą czarnoskórą kobietę ubraną w suknię w stylu wiktoriańskim i trzymającą tradycyjne przybory kuchenne afrykańskiego ludu Szona. Obraz zaprzecza stereotypowym kontekstom, w jakich ukazywane jest ciało czarnej kobiety, i prezentuje złożoną afrykańską tożsamość z użyciem alternatywnego języka wizualnego.

Komentując nagrodę, Kudita powiedziała:

„African Victorian” oddaje hołd osobie współczesnej, ale zakorzenionej w historii. Jestem zaszczycona, że zostałam zwyciężczynią konkursu otwartego. Ta nagroda jest świadectwem roli, jaką my, twórcy, odgrywamy w kształtowaniu kultury wizualnej. Najważniejsze w mojej pracy jest zaznaczenie obecności Afryki w świecie fotografii. Jestem wdzięczna za możliwość umieszczenia na tej mapie sztuki Zimbabwe.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE STUDENCKIM

Coenraad Heinz Torlage (RPA), student Stellenbosch Academy of Design and Photography, został Fotografem Roku w konkursie studenckim 2021. Nagrodą dla jego uczelni jest sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 000 euro. Torlage otrzymał nagrodę za serię fotografii Young Farmers (Młodzi rolnicy), stworzonąjako praca na zadany temat Our Time (Nasze czasy). Studenci mieli pokazać, jak współcześni ludzie postrzegają świat i jak chcą zmieniać go na lepsze. W cyklu Young Farmers Torlage, który sam dorastał na farmie, postanowił ukazać nowe pokolenie rolników, mierzące się z poważnymi suszami, zagrożeniami i debatami na temat własności ziemi, oraz jego wkład w bardziej sprawiedliwą przyszłość pod znakiem zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywnościowego.

Komentując otrzymaną nagrodę, Torlage powiedział:

To przeżycie, którego po prostu nie da się opisać. Często marzyłem o wygranej i modliłem się, abym mógł podzielić się ze światem moim krajem i wspaniałymi ludźmi, którzy w nim mieszkają. Wierzę w młodych rolników z RPA, których ten kraj potrzebuje, jeśli ma wejść na drogę zrównoważonej produkcji żywności i świadomości ekologicznej. Zwycięstwo to marzenie spełnione dzięki tym niezwykłym ludziom, których fotografowałem, i wszystkim, którzy udzielili mi pomocy i wsparcia. Wierzę w ciężką pracę, rodzinę, a przede wszystkim w łaskę Boga. Jestem naprawdę zaszczycony, że moje zdjęcia w ogóle zostały wzięte pod uwagę w tak prestiżowym konkursie.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE MŁODZIEŻOWYM

Spośród sześciorga zwycięzców poszczególnych kategorii jury wybrało Pubaruna Basu(Indie, 19 lat) jako Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym 2021. Jego nagrodzone zdjęcie nosi tytuł No Escape from Reality (Bez ucieczki od rzeczywistości). Na fotografii cienie ogrodzenia padające na zasłony tworzą iluzję krat klatki, z której usiłuje wydostać się para rąk. Cienie i gest rąk oddają poczucie uwięzienia, którego w zeszłym roku doświadczyło mnóstwo ludzi na świecie. Nagrodą dla Basu będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony i światowy rozgłos.

Odnosząc się do przyznanej nagrody, Basu powiedział:

Jestem niezwykle zaszczycony tytułem Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym. Uczestnictwo w tym konkursie dało mi nowe spojrzenie na moją sztukę. Widziałem wspaniałe fotografie swoich rówieśników z całego świata i jestem dumny, że w moim pokolenie są tak błyskotliwe osoby. Jako artysta staram się być coraz lepszy. Chcę wyrazić wdzięczność moim przyjaciołom i rodzinie za to, że zawsze zachęcają mnie do zrobienia czegoś więcej.

NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ

Tegoroczną nagrodę Za wybitny wkład w fotografię otrzymała znakomita meksykańska fotograficzka Graciela Iturbide. Iturbide powszechnie uznawana jest za najwybitniejszą żyjącą fotograficzkę Ameryki Łacińskiej. Jej prace, będące fotograficznym obrazem Meksyku od końca lat 70. XX w., wywarły znaczący wpływ na wizualną tożsamość tego kraju. W obrazach ukazujących codzienne życie, kulturę, a także rytuały i religię, Graciela Iturbide analizuje złożoną i często wewnętrznie sprzeczną tożsamość swojego kraju, kwestionując jego nierówności i podkreślając napięcia między miastem a wsią, między nowoczesnością a tradycjami rdzennych mieszkańców. Jej fotografie wykraczają poza prostą narrację dokumentalną; służą stworzeniu poetyckiej wizji prezentowanych tematów, wizji opartej na osobistych doświadczeniach i podróżach artystki.

NOWE ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW, FINALISTÓW, A TAKŻE ZDOBYWCÓW WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE STUDENCKIM SĄ JUŻ DOSTĘPNE NA STRONIE: www.worldphoto.org/press

ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM 2021

ARCHITEKTURA:

I miejsce:

Tomáš Vocelka, Czechy

II miejsce: Frank Machalowski, Niemcy

III miejsce: Gu Guanghui, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Leonardo Costa Braga, Brazylia

Peter Franck, Niemcy

Arvind Jayashankar, Belgia

Luca Locatelli, Włochy

Karin Nützi-Weisz, Szwajcaria

KREATYWNOŚĆ:

I miejsce:

Mark Hamilton Gruchy, Wielka Brytania

II miejsce: Luigi Bussolati, Włochy

III miejsce: Sasha Bauer, Rosja

Wyróżnienia:

Andrea Alkalay, Argentyna

Delphine Blast, Francja

Ilka & Franz, Niemcy

Julia Keil, Niemcy

Kyung-Hoon Kim, Korea Południowa

Niloofar Mahmoudian, Iran

Michelle Watt, USA

PROJEKTY DOKUMENTALNE:

I miejsce:Vito Fusco, Włochy

II miejsce: Craig Easton, Wielka Brytania

III miejsce: Lorenzo Tugnoli, Włochy

Wyróżnienia:

Marcos Azulay, Argentyna

Ingmar Björn Nolting, Niemcy

Justyna Górniak, Polska

Tomasz Lazar, Polska

Jose Manuel Lopez, Hiszpania

Agnieszka Maruszczyk, Polska

Alexey Pavlov, Rosja

ŚRODOWISKO NATURALNE:

I miejsce:

Simone Tramonte, Włochy

II miejsce: Mohammad Madadi, Iran

III miejsce: Antonio Pérez, Hiszpania

Wyróżnienia:

Felipe Fittipaldi, Brazylia

Antonio Faccilongo, Włochy

Alessandro Gandolfi, Włochy

Li Wentao, Chiny kontynentalne

KRAJOBRAZ:

I miejsce:

Majid Hojjati, Iran

II miejsce: Andrea Ferro, Włochy

III miejsce: Fyodor Savintsev, Federacja Rosyjska

Wyróżnienia:

Niklas Eschenmoser, Szwajcaria

Mehrdad Fathi, Iran

Samad Ghorbanzadeh, Iran

Carol Graham, Wielka Brytania

Marvin Grey, Filipiny

Marc Hennige, Niemcy

PORTRET:

Nagroda główna:

Craig Easton, Wielka Brytania

II miejsce: Julia Fullerton-Batten, Wielka Brytania

III miejsce: Jane Hilton, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Richard Ansett, Wielka Brytania

Theo Gould, Wielka Brytania

Christian Lee, USA

John Millar, Wielka Brytania

Agnese Morganti, Włochy

Luca Rotondo, Włochy

PORTFOLIO:

I miejsce:

Laura Pannack, Wielka Brytania

II miejsce: Brais Lorenzo, Hiszpania

III miejsce: Loli Laboureau, Argentyna

Wyróżnienia:

Sergio Aparicio – Okobé, Hiszpania

Jacob Ehrbahn, Dania

Alessandro Gandolfi, Włochy

Ilka & Franz, Niemcy

Peter Franck, Niemcy

Kayode Moyosade, Nigeria

Marylise Vigneau, Francja

SPORT:

I miejsce:

Anas Alkharboutli, Syria

II miejsce: Patrick Meinhardt, Hiszpania

III miejsce: Farzam Saleh, Iran

Wyróżnienia:

Anton Dotsenko, USA

Florian Gruet, Francja

Michael Hanke, Czechy

Carlos López, Hiszpania

Barbora Reichova, Czechy

Antonio Aragón Renuncio, Hiszpania

MARTWA NATURA:

I miejsce:

Peter Eleveld, Holandia

II miejsce: Alessandro Pollio, Włochy

III miejsce: Paloma Rincon, Hiszpania

Wyróżnienia:

Wesley Dombrecht, Belgia

Igor Kryukov, Federacja Rosyjska

Maryna Masel, Ukraina

Lorenzo Pennati, Włochy

Jan Prengel, Niemcy

Berenice Riu, Hiszpania

ŚWIAT NATURY IDZIKA PRZYRODA:

I miejsce:

Luis Tato, Hiszpania

II miejsce: Graeme Purdy, Wielka Brytania

III miejsce: Angel Fitor, Hiszpania

Wyróżnienia:

Levon Biss, Wielka Brytania

Will Burrard-Lucas, Wielka Brytania

Aleksander Nordahl, Norwegia

Brent Stirton, RPA

ZWYCIĘZCY KATEGORII I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE OTWARTYM 2021

ARCHITEKTURA:

I miejsce:

Klaus Lenzen, Niemcy

Wyróżnienia:

Farshid Ahmadpour, Iran

Abdulla Al-Mushaifri, Oman

Steffen Ebert, Niemcy

Simone Hutsch, Niemcy

Vytenis Jankūnas, USA

Klaus Lenzen, Niemcy

Kunkun Liu, Chiny kontynentalne

Aleksandr Lefler, Federacja Rosyjska

Jordan McChesney, Kanada

Vitaly Medvedev, Federacja Rosyjska

Da Miane, Gruzja

Jose Pessoa Neto, Portugalia

Holger Ostwald, Niemcy

Ashwani Sarda, Indie

KREATYWNOŚĆ:

Nagroda główna:

Tamary Kudita, Zimbabwe

Wyróżnienia:

Edita Bízová, Czechy

Tatenda Chidora, Zimbabwe

Maximilien Diaz, Francja

Vyacheslav Ivanov, Federacja Rosyjska

Ali Jamshidi, Iran

Joosep Kivimäe, Estonia

Angiolo Manetti, Włochy

Jarod Mauws, Belgia

Alireza Movahedi, Iran

Hoije Nuuter, Estonia

Nara O’Neil, Australia

Jing Shen, Chiny kontynentalne

Georgе Shpuntov, Federacja Rosyjska

Kylli Sparre, Estonia

KRAJOBRAZ:

I miejsce:

Juan López Ruiz, Hiszpania

Wyróżnienia:

Luca Donegani, Włochy

Kevin Frank, Szwajcaria

Jinjing Lyu, Chiny kontynentalne

Joaquin Marco, Hiszpania

Andrea Ortiz Diaz, Kolumbia

Mehdi Parsaeian, Iran

Lorenzo Poli, Włochy

Scott Portelli, Australia

James Rushforth, Wielka Brytania

Hans Kristian Strand, Norwegia

Markus Wiedmann, Niemcy

Parker Yost, USA

STYL ŻYCIA:

I miejsce:

Mariano Belmar, Hiszpania

Wyróżnienia:

Antonino Barone, Włochy

Isabela Teresa Basilio Neri, Brazylia

Gemma Brunton, Wielka Brytania

Holger Bücker, Niemcy

Stefano Butturini, Włochy

Aimee Glucina, Nowa Zelandia

Michail Karagiannis, Grecja

Hamed Rahmati, Iran

Alexey Tsiler, Federacja Rosyjska

Brad Walls, Australia

RUCH:

I miejsce:

Marijo Maduna, Chorwacja

Wyróżnienia:

Sandi Bertoncelj, Słowenia

Hersley-Ven Casero, Filipiny

Serkan Çolak, Turcja

Tadiwanashe Murowe, Zimbabwe

Mary Nhoileen Maypa, Filipiny

Ruud Peters, Holandia

Daniel Portch, Wielka Brytania

Zdeněk Vošický, Czechy

Brad Walls, Australia

Xianshe Ye, Chiny kontynentalne

PORTRET:

I miejsce:

Lyudmila Sabanina, Federacja Rosyjska

Wyróżnienia:

Frederic Aranda, Wielka Brytania

Shirsendu Banerjee, Indie

Paul Benns, Wielka Brytania

Bella von Einsiedel, Niemcy

Reinis Fjodorovs, Łotwa

Sabbir Hossen, Bangladesz

Zeng Jinwen, Chiny kontynentalne

Heun Jung Kim, Korea Płd.

Justin Keene, Wielka Brytania

King Mtambisi, Zimbabwe

Rhianna Payne, Wielka Brytania

Jose Pessoa Neto, Portugalia

Elif Öztürk, Turcja

Mireia Vilaplana, Hiszpania

ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA:

I miejsce:

Cristo Pihlamäe, Estonia

Wyróżnienia:

Hin Man Au, Hongkong

Amish Chhagan, Zambia

Yuta Doto, Japonia

Arturo de Frias, Hiszpania

Tatyana Nemova, Federacja Rosyjska

Alex Pansier, Holandia

Alexandre Pietra, Szwajcaria

Mati Puum, Estonia

Inger Rønnenfelt, Dania

Koki Shinoda, Japonia

Andrew Suryono, Indonezja

Iakovos Thoedoros, Grecja

PRZEDMIOT:

I miejsce:

Kata Zih, Węgry

Wyróżnienia:

Steve Chandler, Wielka Brytania

Christian Holz, Argentyna

Uwe Langmann, Niemcy

Klaus Lenzen, Niemcy

Agata Mroczek, Polska

Paolo Paccagnella, Włochy

Stefan Pankow, Wielka Brytania

Ann Petruckevitch, Wielka Brytania

Manuel Schmidt, Niemcy

Masumi Shiohara, Japonia

FOTOGRAFIA ULICZNA:

I miejsce:

F.Dilek Uyar, Turcja

Wyróżnienia:

Dina Alfasi, Izrael

Dimpy Bhalotia, Indie

David Keith Brown, USA

Gary Cummins, Irlandia

Ramunas Danisevicius, Litwa

Basu Deb, Indie

Tommaso Galli, Włochy

Vytenis Jankūnas, USA

Ares Jonekson, Indonezja

Bartłomiej Jurecki, Polska

Tomasz Kowalski, Polska

Francjasco Lopazio, Włochy

Zhang Weijian, Chiny kontynentalne
Soemyint Winn, Mjanma

PODRÓŻ:

I miejsce:

Khanh Phan, Wietnam

Wyróżnienia:

Marios Forsos, Grecja

Alexis Guevara, Meksyk

Graeme Haunholter, Kanada

Martina Lo Casto, Włochy

Rune Mattsson, Norwegia

Hiroki Nose, Japonia

Yukihito Ono, Japonia

Franz Sußbauer, Niemcy

F.Dilek Uyar, Turcja

Min Min Zaw, Mjanma

ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSACH MŁODZIEŻOWYM I STUDENCKIM 2021

KONKURS MŁODZIEŻOWY 2021

Nagroda główna:

Pubarun Basu, Indie

Wyróżnienia:

Zak Elley, Wielka Brytania

Emil Holthausen, Niemcy

Connor Lothion, Wielka Brytania

Tianyang Wang, Chiny kontynentalne

KONKURS STUDENCKI 2021

Nagroda główna:

Coenraad Heinz Torlage, RPA

Stellenbosch Academy of Design and Photography

Wyróżnienia:

Claudia Mauderer, RPA

Stellenbosch Academy of Design and Photography

Yanan Li, Chiny kontynentalne

University of Sience and Technology of China

Matias Alejandro Acuña, Argentyna

Motivarte

Thomas Hengge, USA

New York University

Irene Facoetti, Włochy

Cfp Bauer

Tayla Nebesky, USA

University of the West of England

Hannah Davey, Nowa Zelandia

Elam School of Fine Arts

Matias Garcia Paez, Ekwador

Ravensbourne University London

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz czternasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer i Nadav Kander. www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards

JURORZY EDYCJI 2021

Konkurs profesjonalny:Natasha Egan, dyrektor wykonawcza Museum of Contemporary Photography w Chicago; Sunyoung Kim, kuratorka Museum of Photography w Seulu; Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor African Artists’ Foundation i LagosPhoto Festival; Lindsay Taylor, kuratorka University of Salford Art Collection; Hannah Watson, dyrektor wydawnictwa Trolley Books; oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.

Konkurs otwarty i konkurs młodzieżowy:Gastón Deleau, dyrektor galerii FOLA (Fototeca Latinoamericana) w Buenos Aires (Argentyna)

Konkurs studencki: Kate Simpson, zastępczyni redaktora naczelnego „Aesthetica Magazine”.

ROK NA ZDJĘCIACH

Brytyjska historyczka sztuki Jacky Klein i komik Nish Kumar wystąpili w filmie dokumentalnym A Year in Photos from the Sony World Photography Awards 2021 (Rok na zdjęciach SWPA 2021), prezentującym prace zwycięzców jednego z największych na świecie konkursów fotograficznych. Ten godzinny dokument, w którym znalazły się między innymi materiały „zza kulis” oraz wywiady z wybitnymi fotografami, wschodzącymi gwiazdami i czołowymi ekspertami branży fotograficznej, zabiera widza w podróż po całym świecie, ukazując poruszające współczesne historie i przykłady artystycznej perfekcji.

Film daje wgląd w metody pracy i projekty fotodokumentalistów, interpretatorów rzeczywistości i artystów pracujących obecnie na arenie międzynarodowej. Prezentuje różnorodne tematy, od plagi szarańczy w Afryce Wschodniej przez klasyczną technikę robienia zdjęć w Holandii po poruszające portrety osób dotkniętych wojną w Syrii.

Ten okolicznościowy dokument dostępny jest od godz. 18.00 na stronie www.worldphoto.org/yearinphotos

CRAIG EASTON

Fotograf Roku

Craig Easton to wielokrotnie nagradzany fotograf, którego prace są głęboko zakorzenione w tradycji dokumentalistyki. Realizuje długoterminowe projekty dokumentalne związane z polityką społeczną, tożsamością i poczuciem miejsca. W swoich opowieściach posługuje się portretami, krajobrazami i reportażem. Często współpracuje z innymi artystami, włączając w zakres swoich badań słowa, obrazy i dźwięki, które splatają się w narrację łączącą współczesne doświadczenia z historią. www.craigeaston.com

TAMARY KUDITA

Fotograf Roku w konkursie otwartym

Tamary Kudita urodziła się w Zimbabwe, ale jej przodkowie wywodzą się z Wolnego Państwa Orania, historycznego państwa Burów na terenie dzisiejszej RPA. Zdecydowała się studiować sztuki piękne w Michaelis School of Fine Art na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Studia ukończyła w 2017 r. z tytułem licencjata w dziedzinie sztuk plastycznych. Później zajmowała się przede wszystkim fotografią artystyczną. Prowadzi studio fotografii, a jej prace były wystawiane w Zimbabwe i innych krajach. www.instagram.com/africatotheworldzw

COENRAAD HEINZ TORLAGE

Fotograf Roku w konkursie studenckim

Coenraad Heinz Torlage, obecnie student ostatniego roku Stellenbosch Academy, pragnie wnieść do globalnej wrażliwości południowoafrykańską perspektywę. To narracja silna wizualnie i złożona kulturowo. Torlage uważa za swoją misję szczere opowiadanie zawartych w niej historii poprzez obiektyw aparatu. www.torlages.co.za

PUBARUN BASU

Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym

Pubarun Basu zaczął robić zdjęcia w wieku 4 lat i od tego czasu pielęgnuje swoje zamiłowanie do sztuk wizualnych i widowiskowych. Dopiero kiedy miał 15 lat, ojciec pozwolił mu korzystać ze swojej pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej — od tego momentu Basu nie spędził ani jednego dnia bez robienia zdjęć albo ich edytowania. Przez swoje fotografie chce opowiadać historie z całego świata. www.instagram.com/pubarun.basu

GRACIELA ITURBIDE

Nagroda za wybitny wkład w fotografię

Graciela Iturbide przyszła na świat w mieście Meksyk. W 1969 r. zaczęła studia na wydziale filmowym Universidad Nacional Autónoma de México, wkrótce jednak zainteresowała się fotografią uprawianą przez meksykańskiego modernistę Manuela Alvareza Bravo, który został jej nauczycielem i mistrzem. W latach 1970–71 pracowała jako asystentka Bravo, towarzysząc mu w fotograficznych podróżach po Meksyku. Jej prace były wystawiane w najważniejszych muzeach Meksyku, USA i Europy. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi W. Eugene Smith Prize; pierwszej nagrody na paryskim Mois de la Photographie; nagrody Hugo-Erfurth-Preis w Leverkusen w Niemczech; pierwszej nagrody na konkursie fotograficznym Hokkaido w Japonii; nagrody miasta Arles we Francji; nagrody Guggenheim Fellowship; Hasselblad Award (2008); Premio Nacional de Ciencias y Artes (meksykańskiej narodowej nagrody nauki i sztuki, 2009); a także nagrody Infinity przyznawanej przez International Center of Photography w Nowym Jorku (2015). Jej albumy fotograficzne były wydawane w wielu krajach. www.gracielaiturbide.org

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 220 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem worldphoto.org. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation). Nasze hasztagi: #sonyworldphotographyawards #swpa #swpanews.