Zdjęcia dla agencji Reuters wyłącznie w JPEG

0
273

Reuters wprowadził nową politykę światową dla niezależnych fotografów – ich zdjęcia wywołane z plików RAW nie będą przyjmowane. Fotografowie mogą wysyłać jedynie zdjęcia, które zostały pierwotnie zapisane w aparatach cyfrowych w formacie JPEG.

Środowisko fotograficzne obiegła informacja o mailu, jaki agencja Reuters wystosowała do fotografów, z którymi współpracuje na całym świecie. Pisze w nim, że od teraz nie będą przyjmowane zdjęcia w formacie RAW i pochodnych, ani nawet JPEG-i wywołane z tych formatów. Aby dalej współpracować z agencją fotografowie proszeni są o przesyłanie „surowych” JPEG-ów, poddanych minimalnej ingerencji.

Co na celu ma nowa polityka firmy? Powiedzenie „czas to pieniądz” nigdy nie było tak aktualne, jak w dzisiejszych czasach. Nowe podejście agencji ma sprawić, że jeszcze bardziej skróci się czas pomiędzy wykonaniem zdjęcia, a jego pokazaniem w mediach. Taktyka ta ma także zapobiegać przed ewentualnymi przekłamaniami, powstałymi na etapie postprodukcji, o które nietrudno gdy reporterzy startują w wyścigu o najlepsze zdjęcie.

”Mimo że zawsze szukamy jak najlepszych fotografii pod względem estetycznym, naszym nadrzędnym celem jest przekazywanie informacji, a nie ich artystyczna interpretacja” – mówi przedstawiciel agencji w komentarzu dla serwisu Petapixel.

Reuters podkreśla również, że zdjęcia w formacie RAW pozwalają na większą elastyczność w postprodukcji,  przez co bardziej prawdopodobne jest, że zniekształcą prezentowane wydarzenie.