Już jutro 9 maja, także na terenie Polski, będzie można zaobserwować pasjonujące i niezwykłe rzadkie zjawisko na niebie. Po raz pierwszy od 10 lat Merkury przemknie na tle Słońca. Na kolejny taki pokaz będziemy musieli poczekać do 2032 roku.
Tranzyt Merkurego będzie można obserwować od godz. 13:12 do zachodu Słońca, który odbędzie się około godz. 20:23. – To zjawisko ciekawe ze względu na to, że jest dosyć rzadkie i zdarza się co kilkanaście lat. Ostatnio mogliśmy je oglądać w Polsce 13 lat temu, a na naszej planecie 10 lat temu.
To będzie mała czarna kropka na tle Słońca. Następne przejście zdarzy się dopiero za trzy lata. To jest ciekawe z kilku względów. Tylko dwie planety, które leżą bliżej Słońca niż Ziemia mogą przechodzić na jego tle. To Wenus, której przejście już się za naszego życia nie zdarzy, bo ostatnie było w 2012 roku, a kolejne będzie w 2117 roku. Zostaje nam więc tylko Merkury. Zachęcamy więc do obserwacji i fotografowania tranzytu w tym roku.
Uważać na oczy! Próba oglądania tego zjawiska gołym okiem jest niewskazana, ponieważ patrzenie na Słońce jest bardzo niebezpieczne dla wzroku.
Fotografowanie tranzytu Merkurego nie różni się niczym od fotografowania tranzytu Wenus lub zaćmienia Słońca.
Fotografujemy tak samo jak obserwujemy wyłącznie przez odpowiedni filtr słoneczny: folia Baadera AstroSolar, folia Baadera AstroSolar + filtr Baader Solar Continuum, lub jakikolwiek inny dedykowany filtr słoneczny (dla pasma wizualnego, Ha, Ca).
Czasy ekspozycji najlepiej jest ustalić przed samym zjawiskiem, tak aby w trakcie trwania nie szukać właściwego (bo ISO zawsze stosujemy możliwie najniższe). Ponieważ tranzyt trwa od popołudnia po zachód Słońca czasy ekspozycji będą niemal jednakowe od początku do końca zjawiska (pod koniec będzie trzeba je wydłużać). Nie będzie więc też problemu ze znalezieniem odpowiednich parametrów przed samym tranzytem.
Na kolejny tranzyt Merkurego będziemy musieli poczekać do 11 listopada 2019 roku. Wówczas jednak w Polsce będzie można zobaczyć tylko jego początek. Tranzyt od początku do końca w naszym kraju będzie widoczny dopiero 13 listopada 2032 roku.