More

  LOMO Almaz-103: Ostatnia radziecka profesjonalna lustrzanka

  - Advertisement -

  Pod koniec lat 80-tych ta lustrzanka była chyba najbardziej dyskutowana w ZSRR i wielu sowieckich fotografów patrzyło na nią z nieskrywaną nadzieją. Ci z nas, którzy nie mogli zakwalifikować się na japońskie aparaty z zamówień państwowych dla mediów propagandowych, mieli szczególne nadzieje. Aparat nazywał się Almaz-103 i był bestsellerem najbardziej ambitnego radzieckiego projektu, pomyślanego jako rodzina czterech lustrzanek. Wyprodukowano nieco ponad 9000 sztuk i wszystkie sprzedano natychmiast, mimo że cena była bardzo wysoka: 300 rubli.

  Funkcje Almaz-103 były bezprecedensowe dla radzieckiej lustrzanki 35 mm: wymienne wizjery i matówki, pełny zakres czasów otwarcia migawki, wielokrotna ekspozycja, zdejmowana tylna pokrywa, a nawet kompatybilność z napędem silnikowym! Takie bogactwo nie mogło przyćmić nawet braku światłomierza! Ci fotografowie, którzy potrafili docenić taki aparat, potrafili ocenić ekspozycję zmrużonym okiem już od podstawówki. Ale szczęście nie trwało długo: dziewięć na dziesięć Almazów zostało zablokowanych w ciągu kilku miesięcy.

  - Advertisement -

  Żaden mistrz przyzwyczajony do masowo produkowanych Zenitów nie potrafił naprawić tego cudu techniki, a prawie wszystkie aparaty wróciły do sklepów, w których zostały kupione. Ja sam otrzymałem bez dalszych pytań od kasjera moje 300 rubli, kiedy latem 1987 roku przyniosłem zepsuty Almaz-103 do działu sprzętu fotograficznego sklepu. Ten aparat nie przetrwał więcej niż 40 rolek, zatrzymując się na zawsze. Prawie wszystkie inne Almazy już nie przetrwały i również zostały zwrócone producentowi.

  Tylko kilku najbardziej doświadczonych majsterkowiczów odważyło się wejść do tego skomplikowanego mechanizmu i naprawić to, co fabryka LOMO schrzaniła. Niektórym z nich udało się nawet samodzielnie zmodyfikować najważniejsze szczegóły dla minimalnej niezawodności aparatu. Ale zakład był już zdesperowany, aby doprowadzić produkt do pożądanego poziomu jakości, a produkcja Almaz-103 została zatrzymana w 1989 roku. Ostatnia próba stworzenia w ZSRR krajowego systemu profesjonalnego sprzętu fotograficznego zakończyła się.

  - Advertisement -

  Latest articles

  Related articles