iPhone 6s z zupełnie nowym aparatem 12 Mp

0
300

Najważniejszą premierą  konferencji Apple była oficjalna prezentacja najnowszego iPhone’a. Model 6s został wyposażony w nową, 12-megapikselową matrycę o zupełnie nowej architekturze. Pojawiły się też filmy 4K oraz funkcja Live Photos.

Jedyna widoczna gołym okiem nowość w kwestii stylistyki to różowa opcja kolorystyczna. Obudowa przypominająca do złudzenia iPhone’a 6 została również wykonana z mocniejszego aluminium, a ekran pokryto bardziej wytrzymałym szkłem.

Wyświetlacze obu 6S wciąż mają przekątną 4,7 cala oraz 5,5 cala, oraz niezmienioną w stosunku do “szóstki” rozdzielczość. Prawdziwa zmiana kryje się jednak gdzie indziej – to technologia 3D Touch, dzięki której ekrany potrafią reagować na siłę nacisku. Podobne rozwiązanie zaprezentował niedawno Huawei w modelu Mate S, ale z pewnością nie będzie w stanie wykorzystać go tak, jak Apple.

Po raz pierwszy od 2011 roku, powiększeniu w iPhone’ie uległa liczba megapikseli w aparacie fotograficznym. Kamerka dysponuje teraz 12-megapikselową matrycą i umożliwia wreszcie rejestrowanie wideo w rozdzielczości Ultra HD. Nie ulega wątpliwości, że iPhone 6S to najlepsze narzędzie do fotografowania, jakie kiedykolwiek wyszło spod skrzydeł Apple’a. Czy pokona jednak flagowce z Windows Phone i Androidem? Musimy poczekać na dokładne testy.

Ciekawa nowa funkcjonalność to Live Photo – po mocniejszym dotknięciu z pozoru standardowego zdjęcia wykonanego iPhonem 6S, możemy obejrzeć około trzysekundowy filmik z dźwiękiem. Podobną rzecz mogliśmy znaleźć już w smartfonach Lumia i starszych modelach HTC, ale Apple jako jedyne ma zapewnić kompatybilność fotografii z popularnymi serwisami społecznościowymi.

Obie wersje iPhone’a 6S zostały wyposażone w nowy procesor A9, który jest podobno o 80% bardziej wydajny od tego, który napędzał iPhone’a 6. Przy tym cechuje się większą energooszczędnością. Apple nie podzieliło się żadnymi informacjami na temat pamięci operacyjnej w smartfonach – przypuszczamy więc, że znajdziemy jej w nich wciąż 1 GB.

Nie znamy też żadnych informacji dotyczących pojemności baterii telefonów. Wiemy tylko, że iPhone 6S wytrzyma do 11 godzin odtwarzania wideo w Full HD i tyle samo podczas korzystania z Wi-Fi, a iPhone 6S Plus uzyska w tych kategoriach odpowiednio 14 godzin i 12 godzin.

Drobne odświeżenie otrzymał czytnik linii papilarnych Touch ID, który działa teraz dwukrotnie szybciej niż dotychczas.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=BeCPAf4ffdU”]

iPhone 6s i 6s Plus będzie można zamówić w przedsprzedaży od 12 września, a sprzedaż w sklepach w wybranych krajach (Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Hongkong, Japonia, Nowa Zelandia, Portoryko, Singapur, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) ruszy 25 września. Nie wiadomo kiedy urządzenia będą dostępne w Polsce, ale patrząc po ostatnich latach, zapewne w październiku.