"Dzień Dobry Marilyn". Wystawa zdjęć Monroe do 17 sierpnia.

0
386

Do 17 sierpnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia można oglądać wystawę zatytułowaną “Dzień Dobry Marilyn“. W zaledwie miesiąc od wernisażu ekspozycję zobaczyło ponad 30 tys. osób.

Zobaczymy tam 142 zdjęcia zrealizowane w latach ’50, ’60, ’70, i ’80 XX wieku. Wystawa jest zlokalizowana w Sali Wielofunkcyjnej Wrocławskiego centrum Kongresowego. W prowadzącym do niej foyer pojawiły się interaktywne atrakcje dla odwiedzających, m.in. miejsce do samodzielnego wykonywania zdjęć. Wystawa wzbogacona jest o niecodzienną scenografię, która przenosi nas w klimat lat 60. Pojawia się garderoba, elementy wyposażenia planu filcowego czy różowy Cadillac z 1957 roku.

Przypomnijmy, do Wrocławia trafiły w sumie trzy tysiące zdjęć amerykańskich gwiazd kina (w tym Marilyn Monroe), które posiada Hala Stulecia, znajdzie się pod ochroną Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Jak informuje Radio Wrocław, decyzja w tej sprawie zapadła w piątek. Tym samym fotografie staną się “dobrem narodowym kultury polskiej”.

Zdjęcia Marilyn Monroe zostały wylicytowane za 6,4 mln zł w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Fotografie autorstwa Miltona H. Greene’a kupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o. o. dzięki wsparciu funduszy unijnych (nagrody im. Meliny Mercouri, przyznawanej miastom, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury) oraz ze środków prywatnych sponsorów. Kolekcja obejmuje 3 tys. 283 odbitki powstałe w latach 50. XX wieku podczas sesji zdjęciowych oraz fotografii z planów filmowych i eventów. Po wykonaniu prac konserwatorskich już wiadomo, że nie zobaczymy całej ekspozycji i nie przez cały rok.

Wystawę można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 12.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.