No menu items!
More

  €8 tys dla najlepszego fotoreportera festivalu Visa pour l’Image 2021

  - Advertisement -

  Warszawa, 25 marca 2021: Canon Europe ogłasza dziś inaugurację corocznego programu grantowego w dziedzinie fotoreportażu dla wyróżniających się profesjonalnych fotografów i filmowców. Stypendium Canon Female Photojournalist Grant przyznaje się wybitnym foto-gra¬f¬kom – szczególnie tym z zacięciem do kreatywnego opowiadania – za wkład w sztukę fotoreportażu. Z kolei stypendium Canon Video Grant przyznawane jest autorom, którzy za pomocą filmu dokumentalnego chcą przyjrzeć się bliżej określonym tematom społecznym, kulturowym czy ekonomicznym. Oba programy grantowe, realizowane we współpracy z Visa pour l’Image, jednym z wiodących światowych festiwali fotoreportażu, zapewniają twórcom fundusze na realizację projektów, a także pozwalają przebić się do publicznej świadomości. Zwycięzcy zostaną oficjalnie zaprezentowani na tegorocznym festiwalu, który odbędzie się we wrześniu w Perpignan (Francja), a ich prace zostaną zaprezentowane rok później.

  Canon Video Grant: krótki film dokumentalny

  Już po raz drugi przyznany zostanie Canon Video Grant – finansowe uznanie pracy kreatywnych dokumentalistów i wschodzących gwiazd wideoreportażu. Zwycięzca, którego w czerwcu wybierze jury złożone z uznanych operatorów, otrzyma grant w wysokości 8 tys. euro oraz możliwość skorzystania z zestawu sprzętu Canon do produkcji krótkometrażowego filmu doku­mentalnego. Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o sposób przedstawienia, aktualność i oryginalność projektu.

  W ubiegłym roku pierwszym w historii laureatem konkursu Canon Video Grant został francusko-szwajcarski fotograf i filmowiec Michaël Zumstein. Od tamtej pory pracuje nad krótkim filmem dokumentalnym zatytułowanym Bangui la coquette, poświęconym organizacji wyborów Miss Republiki Środkowoafrykańskiej. Pierwszy zwiastun tego projektu zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu, a ostateczna wersja reportażu zostanie wyświetlona w Perpignan rok później – we wrześniu 2022 roku.

  Nabór zainteresowanych otrzymaniem Canon Video Grant jest obecnie otwarty. Grant jest przeznaczony dla profesjonalnych fotoreporterów i dokumentalistów posiadających już co najmniej jeden wideoreportaż w swoim dorobku.

  Canon Female Photojournalism Grant

  Prestiżowy Canon Female Photojournalist Grant przyznawany jest już od 21 lat. Wyróżnienie to wspiera twórców, którzy poprzez fotoreportaż podejmują ważne tematy społeczne. W trakcie tegorocznego festiwalu Canon i Visa pour I’Image przekażą laureatce grant w wysokości
  8 000 euro, zapewniając jej wsparcie w realizacji całorocznego projektu, który zostanie zapre­zen­towany w kolejnym roku.

  Ze względu na globalną pandemię zeszłoroczna laureatka stypendium, turecka fotografka Sabiha Çimen, zaprezentuje swój projekt Hafiz: Guardians of the Qur’an także na festiwalu w roku 2022. Jej projekt pokazuje 1500-letnią tradycję, zgodnie z którą muzułmanie, którzy wyuczyli się całego Koranu na pamięć, mogą używać przed nazwiskiem tytułu „hafız”. Autorka koncentruje się na dziewczętach w wieku 8-17 lat, które uczęszczają do szkoły koranicznej, gdzie uczą się recytowania i zapamiętują 6236 wersetów świętej księgi islamu – pragną uzyskać przywilej posługiwania się tytułem hafiza.

  Dotychczasowe beneficjentki uzyskały dofinansowanie, wsparcie i rozgłos, a także stały się źródłem inspiracji dla innych fotografek. Ilvy Njiokiktjien, laureatka z roku 2011 oraz ambasadorka Canon, opowiada o swoim wyróżnieniu: „Bardzo pozytywnie wpłynęło to na moją karierę. Zachęcałabym inne fotoreportażystki do ubiegania się o ten grant, ponieważ możliwość pokazania się na Visa pour l’Image jest ogromną szansą. Rozgłos, jaki Canon i festiwal mogą dać projektowi, jest absolutnie wyjątkowy. Stawia to projekt, a tym samym jego autorkę –  jako fotografkę – w centrum uwagi, co jest obecnie bardzo potrzebne w branży”.

  Nabór na oba granty jest obecnie otwarty. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 maja 2021 r.

  Więcej informacji o Canon Female Photojournalist Grant opublikowano na stronie:
  www.visapourlimage.com/en/festival/awards-and-grants/bourse-canon-de-la-femme-photojournaliste.

  Więcej informacji o Canon Video Grant znajduje się na stronie:
  www.visapourlimage.com/en/festival/awards-and-grants/bourse-canon-du-documentaire-video-court-metrage.

  - Advertisement -

  Latest articles

  Related articles